Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najczęściej popełniane błędy podczas rozmów o pracę

160 845  
402   156  
Wszyscy wiemy mniej więcej jak się zachować i co powiedzieć podczas rozmowy o pracę. Jednak nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i idealnie się przygotować. Oto przykłady zachowań, które sprawiają, że rekruterzy odrzucają kandydatów.

#1. Przychodzisz za wcześnie

Nie spóźnij się, ale i nie przychodź zbyt wcześnie. Najlepiej pojawić się 10 minut przed wyznaczoną godziną. Jeśli lubisz mieć zapas czasu, żeby upewnić się, że trafiłeś w dobre miejsce, nie siedź godzinę w poczekalni, idź na kawę i wróć kilka minut przed ustalonym terminem.

#2. Nie jesteś sobą



Nie udawaj kogoś innego, zawsze bądź sobą. Nie staraj się grać roli idealnego kandydata. Rekruterzy wychwytują to natychmiast.

#3. Zwlekasz



Odwlekasz w nieskończoność rozmowę na trudne tematy. Tracisz czas na mówienie banałów, masz nadzieję, że zagadasz rekrutera i unikniesz odpowiedzi na bardziej techniczne pytania. Oczywiście, że ci się to uda. Ale na pewno nie dostaniesz tej pracy.

#4. Nie przygotowujesz się



Nie ma nic gorszego niż kandydat, który nie ma pojęcia (albo bardzo blade) o firmie, w której ma zamiar znaleźć zatrudnienie. Nie chodzi tu o znajomość struktur, produktów, układów i tak dalej. Wystarczy przeczytać informacje umieszczone na stronie internetowej firmy.

#5. Przerywasz prowadzącemu rozmowę



Nigdy, przenigdy nie staraj się kończyć pytań za rekrutera, a tym bardziej nie próbuj go przekrzyczeć.

#6. Nie zadajesz pytań



W pewnym momencie rozmowy rekruter zapyta cię, czy chcesz się jeszcze czegoś dowiedzieć. Nie milcz jak głaz, zapytaj o cokolwiek: jak wygląda przeciętny dzień w biurze, kiedy jest największy nawał pracy. Wydasz się wtedy zainteresowany pracą i nie będziesz się czuł jak na przesłuchaniu.

#7. Kłamiesz



Oczywiście każdy z nas koloryzuje w CV i na rozmowie o pracę. Jednak nie możesz kłamać w żywe oczy, że płynnie rozmawiasz po hiszpańsku, a w tym języku potrafisz powiedzieć jedynie „Dos cervezas, por favor”. Takie kłamstwo bardzo łatwo wychwycić już na rozmowie kwalifikacyjnej.

#8. Narzekasz na poprzednią pracę



Obsmarujesz szefa, współpracowników, a nawet ekipę sprzątającą w poprzedniej firmie i myślisz, że tym zaplusujesz? Potencjalny pracodawca od razu po twoim wyjściu wyrzuci CV do niszczarki. Nie zatrudni cię, bo boi się, że o nim też będziesz tak mówić.

#9. Zachowujesz się jak gwiazda



Pracodawcy zazwyczaj poszukują osób, które dobrze pracują w grupie. Nie staraj się więc przekonać rozmówcy, że jesteś najmądrzejszy i sam doskonale zawsze sobie radziłeś, bo twoi koledzy z teamu to idioci.

#10. Za dużo perfum



Co mają perfumy do kwalifikacji? Nic. Ale pamiętaj, że mniej równa się lepiej. Niektórzy rekruterzy po prostu osobiście nie mogą zdzierżyć osób, które oblewają się perfumami czy wodą po goleniu.

#11. Nie odpowiadasz na zadane pytania



Jeśli nie pasuje ci zadane pytanie, odpowiadasz byle co, ale na pewno nie na temat. Rekruter już wie, że w ten sam sposób będziesz unikał odpowiedzialności w pracy.

#12. Mówisz za dużo o sprawach prywatnych



Rekrutera nic nie obchodzi, czy jesteś w środku rozwodu, czy masz problem z zajściem w ciążę i czy zastanawiasz się nad wyjazdem z kraju. On nie może ci zadać tych pytań, ale jeśli sam/a się zwierzysz, bezlitośnie wykorzysta te informacje przeciwko tobie.

#13. Pytasz, jak ci poszło



Rozmowa skończona, uścisk ręki, idziesz w kierunku drzwi i łapiąc za klamkę odwracasz się i pytasz: „Jak mi poszło?”. To pytanie zadają osoby, które podświadomie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo zawaliły.
67

Oglądany: 160845x | Komentarzy: 156 | Okejek: 402 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało