Szukaj Pokaż menu

10 ciekawostek z życia i twórczości Leonarda da Vinci

63 941  
227   17  
Kilku, kilkunastu czy może nawet kilkudziesięciu - prawdziwie wielkich wizjonerów w historii ludzkości nie było wielu. Z pewnością jednak można zaliczyć do nich Leonarda da Vinci.

#1.

Odlotowe zdjęcia z czasów naszej młodości

37 494  
208   28  
Byli już rodzice i dziadkowie, a teraz pora na nasze pokolenie i zdjęcia z czasów wcale nie tak odległych. Nie zmienia to faktu, że nadal potrafią być czadowe!

#1. "Dziś rodzice pokazali mi zdjęcie, na którym mam 3 lata, 1985 r."


Przypadkowe ciekawostki na temat Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków

56 055  
226   51  
Wielka Brytania to niby Europa, ale nie do końca. Może dlatego, że jest wyspą, a może dlatego, że przeszłość jest obecna w teraźniejszości? A może po prostu Brytyjczycy są dziwni?

#1. Pub = public house

Pub to skrót od „public house”. Początkowo puby były rodzajem gospody, gdzie można było coś zjeść, napić i przenocować. Z czasem przekształciły się w lokale, gdzie miejscowi (wojskowi i cywile) spotykali się, aby porozmawiać i przeprowadzać spotkania (obywatelskie, lokatorskie). W 1872 roku wydano Akt Licencyjny, który nie pozwalał właścicielowi pubu na obsługiwanie pijanych klientów. Nie mógł również dopuścić do tego, aby goście nadużywali alkoholu w lokalu. Dziś klienci idą do pubu głównie po to, żeby się napruć.

#2. Języki



Jak wiemy, w skład Wielkiej Brytanii wchodzi Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna. Myślicie, że wszyscy posługują się jednym językiem? Nic bardziej mylnego. Oprócz angielskiego innymi oficjalnymi językami używanymi w Wielkiej Brytanii są: szkocki i szkocki galicki (Szkocja), walijski (Walia) oraz irlandzki (Irlandia Północna). No a oprócz tego używa się tam prawie 300 innych języków. Ma to oczywiście związek z czasami kolonialnymi oraz stałą emigracją.

#3. Słynna herbatka



Anglicy naprawdę piją herbatę litrami. W 2013 roku spożycie herbaty w Wielkiej Brytanii osiągnęło 328,2 tony. Tylko obywatele Turcji piją więcej herbaty. Anglicy coraz rzadziej znajdują czas na to, żeby równiutko o godzinie 17.00 usiąść przy kominku z dzbanuszkiem herbaty i ciasteczkami, ale na pewno robią to zaraz po przyjściu z pracy.

#4. Smith, John Smith



Najpopularniejsze nazwiska w Brytanii to Smith, Jones, Taylor i Brown. Około 30 tys. mężczyzn nazywa się John Smith. Brytyjczycy zamiast mówić o kimś „facet” czy „koleś”, mówią bardzo często „ten John Smith”.

#5. 999



Ten numer jest w dalszym ciągu używany jako numer alarmowy. 112 jest numerem obowiązkowym, ale wyspiarze powoli zmieniają przyzwyczajenia i nadal wybierają trzy dziewiątki. Numer 999 obowiązuje od 1937 roku, a został wprowadzony wkrótce po pożarze, w którym zginęło pięć kobiet. Numer 0, łączący z operatorem, był cały czas zajęty i nie zdołano w porę zawiadomić straży pożarnej.

#6. Najkrótszy lot



Mieszkasz sobie na wyspie i nie możesz się dostać łodzią na stały ląd, ponieważ brzeg jest skalisty i zbyt łatwo jest o wypadek. Ale ludzie muszą jakoś się z wyspy wydostać i specjalnie dla mieszkańców chcących podróżować z Westray na Papa Westray linie lotnicze Loganair obsługują regularne loty. Lot trwa niecałe dwie minuty, a pewnego razu piloci pobili rekord i skrócili czas lotu o połowę - do 53 sekund.

#7. Podwójne urodziny osoby panującej



Królowa urodziła się 21 kwietnia, ale w tym dniu nie ma żadnych oficjalnych uroczystości. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją, oficjalne obchody odbywają się w drugą sobotę czerwca. Zwyczaj świętowania podwójnych urodzin narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego rzeczywistych urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata.

#8. Przepraszam, cały czas



Brytyjczycy uwielbiają przepraszać, przepraszają w każdym zdaniu - tak przynajmniej wydaje się przyjezdnym. Jednak badania wskazują, że przeciętny Brytyjczyk używa wyrażenia „I’m sorry” 8 razy dziennie, a jeden na ośmiu mówi to 20 razy dziennie.

#9. Jedzenie



Żaden obcokrajowiec nie wyraził się nigdy w superlatywach o brytyjskim jedzeniu. O ile ryba z frytkami smakuje prawie każdemu (pod warunkiem, że nie poleją nam frytek octem), to już zjedzenie tradycyjnego śniadania może być wielkim wyzwaniem - pieczone pomidorki i fasolka, podsmażona kiełbaska, jajeczka przynajmniej dwa, boczuś i to wszystko hojnie polane sosem. Na obiad podaje się baraninę, wołowinę lub kurczaka z warzywami. Jak już wiemy, Anglicy piją mnóstwo herbaty, a oprócz tego kawę, wino, whiskey i CIEPŁE piwo.

#10. Hrabia Sandwich



John Montagu, 4. hrabia Sandwich, arystokrata i polityk oraz szef marynarki Wielkiej Brytanii, przeszedł do historii nie z powodu wielkich dokonań, ale dlatego, że „wynalazł” popularną dziś na całym świecie kanapkę. Zapalony hazardzista John Montagu niechętnie opuszczał stolik, przy którym godzinami grał w karty. Kazał więc wsadzić plastry mięsa pomiędzy dwie kromki chleba i przynosić sobie je do stolika. W tamtych czasach wzbudziło to wielkie oburzenie, ponieważ wbrew etykiecie hrabia brał kanapki w ręce i pałaszował je.
226
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Odlotowe zdjęcia z czasów naszej młodości
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Gdzie się podziały takie zimy
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą