21 488
2   11

Tym razem rok 1900 - Paryż.

Zajrzyj do środka...W cieniu

Te Igrzyska Olimpijskie zostały zorganizowane pomimo ogólnej obojętności jako że Paryżanie byli zaabsorbowani Wystawą Światową. Zawody były bardziej podobne do spotkania międzynarodowego niż do Igrzysk Olimpijskich.

Nieznany sportowiec
Wzorując się na nieznanym żołnierzu, olimpijczycy mieli swego własnego, nieznanego medalistę. W wioślarstwie, w dwójkach ze sternikiem, holenderski zespół zdobył złoto, wykorzystując 8- czy 9-letniego chłopca jako sternika. Został on wzięty w zastępstwie znanego sternika, którego uważano za zbyt ciężkiego. Po wyścigach niespodziewany mistrz olimpijski zniknął nie ujawniając swego nazwiska. W każdym razie pozostaje on bez wątpienia najmłodszym zawodnikiem w historii olimpiad i najmłodszym mistrzem.

Lepiej późno niż wcale
Ogrodnik w Klubie Wyścigowym Francji, Michel Theato, wygrał w maratonie, ale otrzymał nagrodę dopiero 12 lat później, kiedy uznano go za oficjalnego zwycięzcę.

Spóźniona nagroda

Igrzyska olimpijskie po raz pierwszy

17 050
1   5
Nudnawą nieco i zaściankową atmosferę olimpiady w Atenach w 1896 roku nakręcały dyscypliny sportowe. A były takie jak np. podnoszenie ciężarów jednorącz, strzelanie z rewolwera oraz rewolwera służbowego (tylko dla firm?), a wyścigi pływackie na 100 m stylem dowolnym miały specjalną wersję - 100 metrów tylko dla marynarzy...

Wejdź do peletonu...Angielscy turyści

Nie jest znana dokładna liczba zawodników turnieju tenisowego, ponieważ w ostatnim momencie kilku angielskich turystów wpisało swoje nazwiska na listę uczestników. Jednym z nich był John Boland, który zastąpił chorego zawodnika na tyle dobrze, że wygrał grę pojedynczą oraz podwójną.

Pomógł i wygrał

Na trasie kolarskiego wyścigu na 100 km Francuz Leon Flameng, będący w tym momencie w czołówce, zobaczył swego rywala, Greka Georgiosa Kolettisa, który zatrzymał się, aby naprawić swój rower. Flameng pomógł na następnym okrążeniu Kolettisowi, a następnie obaj mężczyźni razem wyruszyli w drogę. Flameng zdecydowanie wygrał zawody.