Szukaj Pokaż menu

Szybowiec z Gimli, czyli jak system miar niemal nie doprowadził do katastrofy pasażerskiego Boeinga 767

125 221  
706   48  
Jest 23 lipca 1983 roku. Niecały rok wcześniej do służby wszedł 767 – nowoczesny model firmy Boeing. Linia Air Canada dołączyła do nabywców nowych maszyn. Jedna z nich, o rejestracji C-GAUN, ma wyruszyć w rejs z Montrealu do Edmonton, a w wyniku tej podróży zyskać niecodzienny przydomek... ale po kolei.

Mistrzowie Internetu - Współcześni "mężczyźni" na spotted

94 395  
602   93  
W dzisiejszym odcinku m.in. czym trzeba się zająć by znaleźć dziewczynę; jak wygląda widelec elektryka; co pewien pan dał jednemu dziecku na Halloween oraz zadziwiający zbieg okoliczności, który mógł doprowadzić do ogromnej tragedii w Brzezinach.

Prawdziwa strona "miasta meneli" - i trochę ciekawostek o Łodzi

116 319  
432   169  
Dla Bogusława Lindy Łódź to "miasto meneli". Cóż. Ci co chcieli, już wyrazili swój sprzeciw wobec słów aktora. My więc zajmijmy się ciekawostkami o mieście mene..., przepraszam, o Łodzi.

#1.


Łódź słynie z chorych skrzyżowań. Jednym z bardziej znanych jest Rondo Solidarności, które nie dość, że wcale nie jest rondem, to jeszcze z solidarnością ma tyle wspólnego, że wszyscy kierowcy solidarnie zajeżdżają sobie drogę. Drugim - gwiaździste, 8-wlotowe skrzyżowanie w Nowosolnej, w północno-wschodnim krańcu miasta. Kierowcy zgodnie twierdzą, że tylu znaków STOP co tutaj nie widzieli nigdzie indziej, co nie przeszkadza im regularnie na siebie wpadać. Ponoć skrzyżowanie z większą liczbą spotykających się ulic jest w Europie tylko jedno - gdzieś pod Paryżem.

#2.


"Obcy" kojarzą Łódź przede wszystkim z ulicą Piotrkowską, traktując ją jako wizytówkę miasta. Wizytówką, owszem, była - ale kilkanaście lat temu. Dzisiaj na Piotrkowską nie zajrzy nawet kebab z kulawą nogą... No dobrze, to przesada, ale faktem jest, że z dawnej świetności Piotrkowskiej zostało niewiele. Punkty rozrywkowe przejęła Manufaktura, której decydującym atutem okazał się... parking.

Jakiś czas temu na Piotrkowskiej pchnięto nożem chłopaka, który wkrótce potem zmarł. Jakość obrazu z kamer monitoringu nie nadawała się do niczego (a tym bardziej do identyfikacji sprawców), w związku z czym, by zapobiec podobnym nieszczęściom w przyszłości, zamiast kamer monitoringu władze miasta postanowiły na Piotrkowskiej wymienić... bruk.

#3.


Ukończono (?) właśnie budowę trasy WZ, łączącej wschód Łodzi z zachodem. Wydano na nią tyle, że wystarczyłoby na wyasfaltowanie wszystkich ulic miasta i jeszcze by zostało. Wszystko po to, by czas przejazdu z jednego końca miasta na drugi skrócić o... 5,5 minuty. Jak stwierdził dyrektor ZDiT, "korki w Łodzi były, są i będą". A skoro tak, to nie pozostaje nic innego jak zachwycić się nowym przystankiem - "centrum przesiadkowym" - który najbardziej życzliwi określają mianem stajni jednorożców. Ci mniej życzliwi - cóż, są bardziej dosadni. Przystanek dobrze komponuje się z nowo budowanym Dworcem Łódź Fabryczna - dla odmiany podziemnym. Czego jak czego, rozmachu skurczybykom nie brakuje.

#4.


Na placu Dąbrowskiego, w reprezentacyjnym punkcie miasta, przed Teatrem Wielkim (w którym występował między innymi Andrea Bocelli) leży... wagina. To pomnik-fontanna, pożegnalny prezent od prezydenta Kropiwnickiego, którego łodzianie pokochali tak bardzo, że odwołali w referendum (stosunkiem 120 tysięcy głosów za odwołaniem i 5 tysięcy przeciw). Miłość okazała się tak wielka, że Kropiwnicki wystartował znowu - tym razem w wyborach do Senatu. I raz jeszcze przerżnął z kretesem.

No dobra, były kpiny i złośliwości. A teraz zobaczmy, jak Bogusiowe "miasto meneli" wygląda naprawdę.


#5. Koncerty


Deep Purple, Iron Maiden, Scorpions, Depeche Mode, Eric Clapton, Mark Knopfler, Leonard Cohen, TOTO... i za każdym razem komplet publiczności w mogącej pomieścić 12 tysięcy osób hali. Nieźle jak na rzekomo wymarłe miasto. Budowa Atlas Areny zakończyła się w 2009 roku. I choć z zewnątrz obiekt nie wygląda zbyt widowiskowo, to pod względem walorów dźwiękowych na głowę bije między innymi Stadion Narodowy, tfu, PGE Narodowy.

#6. Murale


Dotychczas większość łódzkich "murali" tworzyli głównie kibice Widzewa i ŁKS-u, ale odkąd obie drużyny grają w ligach, do których słońce nie dochodzi, kibicom jakby przeszła ochota do malowania miasta. Zamiast tego powstają więc nowe, prawdziwe murale, które dodają kolorytu niegdyś zupełnie szarym ulicom.

#7. Filemon


Ktoś pamięta z młodości "Przygody kota Filemona?". Jeśli nie, to ma okazję sobie przypomnieć - w Łodzi, przed Muzeum Kinematografii, znaleźć można pomniki obu kotów z tej znanej bajki.

#8. EC1


Najstarsza łódzka elektrownia po niemal 100 latach działalności odeszła na zasłużoną emeryturę, ale jej budynki posłużą jeszcze wielu - już wkrótce zakończona zostanie budowa "Nowego Centrum Łodzi", a w nim interaktywne centrum nauki i techniki, planetarium, studia, sale konferencyjne, kluby i wiele innych. Wszystko na terenie dawnej elektrowni.

#9. Light Move Festival


Odbywający się rokrocznie od 2011 roku "Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła" (hm... najwyraźniej to jeden z tych przypadków, kiedy angielska nazwa brzmi znacznie lepiej) przyciąga coraz więcej osób chcących podziwiać niezwykłe iluminacje m.in. na placu Wolności i na ulicy Piotrkowskiej. Pokazy, występy artystów, ponad 200 tysięcy odwiedzających i nagroda dla "najlepszego produktu turystycznego 2015 roku".

#10.


Z Łodzi pochodzą: tenisista Jerzy Janowicz, mistrz Polski, Europy i świata kulturysta Paweł Brzózka, Andrzej Niemczyk - twórca siatkarskiej drużyny "złotek", Jarosław Hampel - żużlowiec, wielokrotny mistrz i wicemistrz świata, Marcin Gortat - jedyny Polak w historii finałów NBA, Piotr Pustelnik - himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum... Kurczę, a to tylko początek listy, z której "miasto meneli" może być naprawdę dumne.

Źródła: 1, 2, 3, 4
432
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu - Współcześni "mężczyźni" na spotted
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – agencja nieruchomości wysyła piękne kobiety na oglądanie mieszkania
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą